Efter de två stora urspårningarna på Malmbanan under vintern sitter LKAB på allt för stora lager av järnmalm. Det handlar om motsvarande 600 fullastade malmtåg som inte kunnat levereras. Nu föreslår gruvbolaget bland annat att persontrafiken ska stoppas under vissa perioder för att kunna höja kapaciteten på malmtrafiken. Om inte fraktkaoset löses ser LKAB en risk att tvingas stänga ner produktionen under en begränsad tid.
– Vi kan inte fortsätta producera om vi inte får betalt av våra kunder och det får vi inte om produkterna ligger kvar på lagret, säger Anders Lindberg, presschef på LKAB till Sveriges Radio Ekot.
LKAB har fört diskussioner under en längre tid med Trafikverket om hur kapaciteten i befintligt system kan höjas för att LKAB ska kunna beta av sitt järnmalmslager.
– Man måste vända på alla stenar för att få upp kapaciteten, en av dem kan vara pausa persontrafiken under vissa perioder, säger Anders Lindberg till Ekot.
Källa: Sveriges radio Ekot