Nya säkerhetskrav krävde ombyggnationer och ett nytt sätt att säkra vattenförsörjningen i Aitikgruvan för Boliden. Bolaget vände sig till Afry och pumpleverantören KSB som presenterade en lösning med borrhålspumpar i Duplexmaterial – tidigare använda inom oljeindustrin, men nu för första gången i svensk gruvmiljö.
– Vi valde borrhålspumpar eftersom de är ljudlösa, får effektiv kylning från det omgivande vattnet, har dränkbara motorer och har en hög tålighet för partiklar. De klarar upp till 250 milligram partiklar per liter jämfört med standardmaterial som bara klarar runt 50 milligram, säger Anders Randling, Senior Technical Advisor hos KSB.
Dessutom kunde antalet pumpar halveras från 16 till åtta, vilket gav stora besparingar i både investeringskostnader och underhåll.
Källa: KSB