Botnia Gold AB har anlitat Per-Erik Lindvall som rådgivare, senior advisor, till bolaget. Han ska i sitt uppdrag bistå ledningsgrupp och styrelse i strategiska frågor med fokus på affärsutveckling och långsiktigt värdeskapande.
– Per-Erik Lindvall tillför gedigen industriell erfarenhet och ett brett strategiskt perspektiv. Hans kompetens blir ett viktigt stöd när vi fortsätter att utveckla verksamheten och genomföra vår långsiktiga strategi, säger Fredrik Bergsten, vd för Botnia Gold.
Lindvall är bergsingenjör i grunden och har haft ett flertal ledande befattningar inom Boliden och LKAB. Han har även varit vd för Kaunis Iron under bolagets första tre år och är fortsatt verksam i Kaunis Irons styrelse. Per-Erik Lindvall driver även det egna bolaget GeoReality AB med fokus på att utveckla en grafitfyndighet till en producerande gruva.
Henrik Grind föreslås som ny styrelseledamot i Botnia Gold
Botnia Gold har även förändringar på gång i styrelsen. Valberedningen har föreslagit Henrik Grind som ny styrelseledamot efter Jan Marklund som avböjt omval. Henrik Grind är geolog med lång erfarenhet från internationell gruvindustri och kommer närmast från rollen som general manager för Bolidens gruva i Kevitsa i Finland.
Valberedningen föreslår i övrigt omval av styrelseordförande Pär Weihed samt ledamöterna Andreas Bladh, Rikard Östberg och Anders Lindgren. Ytterligaren en styrelseledamot kommer att föreslås innan bolagsstämman den 12 maj.
Källa: Botnia Gold