Hur kom du in i branschen?
– Min pappa var metallurg och jag hade tur som hade en lärare som stöttade mitt intresse för matematik och naturvetenskap. När jag började ingenjörsutbildningen i Sydafrika var jag ensam kvinna. Det har varit tufft att komma in som kvinna i grvubranschen. När jag kom till Sverige såg jag kvinnor på positioner i branschen som jag aldrig sett tidigare i Sydafrika.
Vad tar du med dig från dagens paneldebatt?
– Mycket inspiration. Jag lärde mig bland annat från Jane Mulenshi Gustafsson, Business Area Smelters vid Boliden Mineral som satt med i panelen om hur viktigt det är med mentorskap och det finns någon där för de som kommer in i branschen.
Hur är ABB som arbetsgivare för kvinnor?
– Väldigt bra! Vi har nyligen fått en kvinna som ny country manager, men det finns fortfarande jobb att göra för oss och för hela branschen.