Beowulf Mining uppger att ytterligare finansiering för att driva järnmalmsprojektet Kallak i Sverige och grafitsatsningen Grafintec i Finland vidare behöver säkras senaste i mitten av juni.
– Allt eftersom arbetet fortskrider i både Kallak och Grafintec är det styrelsens främsta fokus att säkra den långsiktiga finansiering som krävs för att fortsätta utveckla vår portfölj av tillgångar. Vi hoppas därför kunna nå en definitiv finansieringslösning under de kommande veckorna, säger Beowulfs vd Ed Bowie.
Bolaget har redovisat en ökad förlust för första kvartalet i år med -0,5 miljoner pund (-0,4). Förlustökningen förklaras enligt bolaget främst av konvertering av konvertibellån. Nettoresultatet för perioden uppgick till -0,6 miljoner pund (-0,5) och de likvida medlen har sjunkit till 0,1 miljoner pund (0,7). Bolaget redovisade ingen omsättning för första kvartalet.
Källa: di.se