Lappland Guldprospektering har stärkt bolagets likvida medel till 29,6 miljoner kronor (17,7) genom en riktad nyemission i februari i år. Resultat efter skatt för det första kvartalet uppgick till -2,3 miljoner (-814 000).
Koncernens balansomslutning uppgick per utgången av det första kvartalet till 43,8 miljoner kronor (22,3). Bolaget har inte haft några intäkter under perioden, i likhet med samma period förra året.
– Vi går in i andra kvartalet med en finansierad plan, aktiva borrprogram och en pågående tillståndsprocess. Med sommarens borrkampanj och resursuppdatering tar vi nästa steg på vägen mot vårt mål: en producerande gruva vid Stortjärnhobben, skriver vd Fredrik Johansson, Lappland Guldprospektering AB i kvartalsrapporten.
Källa: Lappland Guldprospektering